Galeria Sztuki Rafała Kucharskiego działa na rynku antykwarycznym od 1993 roku. Początkowo przy ul. Mokotowskiej, następnie przy ul. Grójeckiej w Warszawie, by w 2003 roku przenieść się do Centrum Handlowego „Panorama”. Jesteśmy firmą rodzinną, sprzedażą antyków zajmujemy się od pokoleń. Nasz zespół tworzą doświadczeni antykwariusze, współpracujemy z niezależną grupą historyków sztuki, konserwatorami i wiodącymi ekspertami rynku sztuki.
Przez lata działalności przewinęło się w naszej ofercie wiele interesujących dzieł sztuki. Warto wspomnieć o odkryciu najstarszego, znanego dziś dzieła Wacława Borowskiego „Portret kobiety”, namalowanego w przedostatnim roku studiów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Inną interesującą pracą, którą w ostatnim czasie udało nam się pozyskać był szkic do obrazu „Kołomyjka”, autorstwa Teodora Axentowicza. Obraz olejny pochodzący 1985 roku znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie i uważany jest za jedną z najlepszych realizacji malarskich Axentowicza, odnoszących się do fascynacji artysty folklorem.
W naszej ofercie prezentowaliśmy również liczne prace Juliana Fałata, min. pochodzącą z 1885 roku akwarelę „Singapur”. Ta niezwykła kompozycja powstała podczas podróży artysty dookoła świata podczas, której Fałat stworzył cykl rysunków i akwarel będących niezwykle cennym dokumentem podróży i fascynacji artysty kulturą wschodu. W samym Singapurze artysta spędził około czterech miesięcy, malując wtedy głównie sceny rodzajowe ukazujące codzienne życie mieszkańców.Ciekawą, pozyskaną przez nas pozycją była teka projektów plakatów, szkiców, rysunków, i kompozycji Tadeusza Gronowskiego. Przy opracowywaniu i weryfikacji tych obiektów mieliśmy przyjemność współpracować z ekspertką Instytutu Sztuki PAN, autorką książki o artyście „Tadeusz Gronowski – Sztuka plakatu i reklamy” – dr Anną Agnieszką Szablowską, ekspertką Instytutu Sztuki PAN, autorką książki o artyście „Tadeusz Gronowski – Sztuka plakatu i reklamy” – dr Anną Agnieszką Szablowską.
W ostatnim czasie byliśmy współorganizatorami wystawy:Tadeusz Gronowski – „Michał Anioł Warszawy” – Sztuka plakatu i design lat 60., 70. i 80, na której prezentowane były oryginalne projekty artysty wykonane w technice tempery na papierze. Obecnie część obiektów znajduje się w naszej aktualnej ofercie – w zakładce malarstwo współczesne.
Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.