
polecamy Państwa uwadze nowy obiekt, który pojawił się w naszej ofercie - "Wnętrze z przyjacielem" autorstwa Jarosława Modzelewskiego.
Kompozycja Jarosława Modzelewskiego to znacznych rozmiarów dzieło olejne o intensywnych barwach. Choć osadzone w figuracji, dzieło jest silnie odrealnione. Kompozycję możemy podzielić na dwie części: w prawej części niepokojącego pudełkowego wnętrza kolory są nieco przytłumione, dominuje czerwień ścian i szarość tapczanu, na którym leży skulona postać zasłaniająca swą twarz rękoma. Tuż nad głową leżącej postaci, w samym centrum, na ścianie zawieszono obraz przedstawiający czerwony kobiecy akt bez twarzy. Lewa część z kolei charakteryzuje się bardzo intensywnymi barwami i jaskrawą kolorystyką. Znajduje się tam wnęka z żółto-zielonym prostokątem, który zdaje się być jedynym, intensywnym źródłem światła. Między dwiema ścianami wnęki umocowano blat stołu, a tuż przed nim stoi krzesło, na które narzucona została czerwona tkanina. Intensywne światło pada na blat, krzesło i podłogę, która zyskuje w efekcie niezwykle nasyconą pomarańczową barwę.
To, co unikatowe w działalności Modzelewskiego, to przeniesienie codziennych, niekiedy banalnych sytuacji w realia surrealistyczne. Przykładem może być obraz „Dwie froterki” z 1993 lub „Cień przyjaciela” z 1995 roku. Realizm przedstawienia drastycznie zmieniają zdecydowane praktyki formalne. Od końca lat 80. postaci z obrazów Modzelewskiego coraz częściej odwracają się tyłem do widza, tracą jakiekolwiek cechy charakterystyczne, a stają się raczej figurą, konkretnym zagadnieniem malarskim. Podobne zabiegi możemy dostrzec w innych dziełach twórcy, np. „Wyrównać płot” z 1992/93 roku lub w „Mała furtka” z 1993 roku.

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju. Serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół.

Spokojnych i radosnych Świąt spędzonych w gronie najbliższych, w imieniu swoim i firmy, życzy Rafał Kucharski

Szanowni Państwo,
zachęcamy do śledzenia naszych aukcji w serwisie Allegro. Już teraz mogą Państwo licytować oferowane przez nas przedmioty w promocyjnych cenach. Kolejna aukcja kończy się już w niedzielę!
NASZE AKTUALNE AUKCJE

Szanowni Państwo,
wychodząc naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom klientów w najbliższym czasie możliwe będzie również dokonywanie zakupów na platformie Allegro. Obiekty oferowane będą do sprzedaży w trybie licytacji.
Stale również poszukujemy nowych przedmiotów, zapraszamy do zgłaszania nam ciekawych obiektów. Więcej na ten temat w zakładce "SKUP I SPRZEDAŻ ANTYKÓW"
Tutaj znajdą Państwo nasze aktualne aukcje.

Szanowni Państwo,
polecamy Państwa uwadze nowy obiekt, który pojawił się w naszej ofercie - "Perspektywę 3C"
autorstwa Juliana Raczki.
W obrazach z serii „Perspektywy”, artysta wykorzystuje koło – kształt, do którego wszystko zmierza, elementarna drobina przestrzenna, i kwadrat – nieistniejący w naturze kształt geometrii, jedyny, w który da się wpisać idealną formę koła, oznaczający dla artysty zawiły świat cywilizacji.
Białe koło, które zdaje się ukazywać rozbłysk, zostało wpisane w cztery rozczłonkowane kwadraty. Całość konstrukcji połączył czarny kwadrat, będąc tłem dla układanki, w której podzielenie ulega scaleniu, destrukcja prowadzi do nowej stabilności.
Raczko doceniał właściwości analityczno-porządkujące geometrii, zaś światło, traktował jako czynnik duchowy, odnoszący się do możliwości uchwycenia tego co absolutne.
Wbrew pozorom twórczość Raczki nie jest tylko dekoracyjna, lecz jeśli się w nią zagłębimy, jawi się jako refleksyjna i poetycka. Pełna metafizycznych uniesień staje się językiem przekazu treści spoza obszaru sztuki.
Julian Raczko tak wypowiadał się o swoich pracach z tego okresu: „Geometria euklidesowa eliminuje, wprowadza ład, pobudza nasz intelekt. Geometria einsteinowska, czterowymiarowa, uwzględniająca czas, wprowadza nas w przestrzeń będącą w ruchu, przestrzeń, w której linie proste przestają istnieć. Geometria einsteinowska pobudza naszą wyobraźnię, często działa wręcz metaforycznie. Być może, że istnieją więcej niż cztery wymiary. Na przykład miłość, wrażliwość są wartościami na pewno względnymi, ale czy niewymiernymi? A może istnieje ich wymiar, jak wymiar czasu? Jest czas, który mierzymy między jednym a drugim zjawiskiem fizycznym, i jest czas, który na przykład spędzamy z przyjaciółmi, bardziej lub mniej mile. Ten czas spędzony bardzo mile wydaje nam się bardzo krótki w stosunku do przykrego czasu, pomimo że wskazania zegarowe są takie same. Sądzę, że powstanie, a może już powstaje zupełnie nowa geometria w sztukach plastycznych, geometria pełna metafory, uwzględniająca również niewymierne dotychczas cechy ludzkiej egzystencji”.
Biorąc pod uwagę wskazaną wcześniej jedność geometrii i światła przekonanie to można rozumieć jako wyrażenie prawdy ogólniejszej. Nowa geometria powstanie, gdy nie tylko wzniesiemy się ponad poziom światła widzialnego, ale gdy uda nam się przekroczyć zakres światła intelektualnego. Dopiero ów wyższy poziom jasności pozwoli nam ujrzeć wszystko to, co dotychczas ujmowaliśmy, w nowym oświetleniu.

Szanowni Państwo,
w ostatnich latach udało nam się zgromadzić kolekcję prac Mariana Konarskiego, które teraz z wielką przyjemnością prezentujemy na współorganizowanej przez nas wystawie - Wystawa prac na papierze. Głównym z punktów całego zbioru jest zestaw projektów monumentalnego Mauzoleum Józefa Piłsudskiego na Kopcu na Sowińcu.
Marian Konarski należał do ugrupowania artystycznego Szczep Rogate Serce, które postulowało uwolnienie sztuki z okowów ówczesnych instytucji i akademii. Członkowie tego ugrupowania nawoływali do powrotu do słowiańskich korzeni. Marszałek Piłsudski był dla nich uosobieniem drugiego Kraka, duchowym przywódcą Polski, ojcem narodu.
Tuż po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 roku powołano Naczelny Komitet Uczczenia Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, który odegrał istotną rolę w procesie upowszechniania i utrwalania postaci Marszałka w świadomości obywateli II RP. Komitet odpowiadał między innymi za konkurs na projekt pomnika J. Piłsudskiego w Warszawie, sarkofagu na Wawelu czy właśnie otoczenia kopca marszałka na Sowińcu w Krakowie. Pomysły Komitetu były różnie przyjmowane przez polskie społeczeństwo, jednak konkursy rzeźbiarski-architektoniczne spotkały się z bardzo żywym odzewem ze strony inżynierów-architektów i artystów.
Nie dziwi więc fakt, iż Marian Konarski brał udział w niemal każdym przedsięwzięciu artystycznym mającym na celu uczczenie pamięci Marszałka - w 1936 roku stworzył projekt pomnika Piłsudskiego, który miał stanąć w Wilnie (ostatecznie konkurs nie został rozstrzygnięty). Konarski, również w 1936 roku otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na sarkofag Marszałka (pierwszą nagrodę zdobył Jan Szczepkowski, niestety wojna przeszkodziła w realizacji projektu).
Swoją wizję otoczenia Kopca przedstawił Konarski w rysunku „Sowiniec - Widok z góry”. Według zamysłu artysty do samego kopca miały wieść trzy rzędy kamiennych schodów. Imponujący wielkością kopiec, na rysunku Konarskiego otoczony został pasem zieleni i zwieńczony pokaźnych rozmiarów latarnią. Umiejscowienie latarni na szczycie Kopca było dość nietypowym rozwiązaniem, ale jednocześnie nadawało rozmachu i monumentalności całemu przedsięwzięciu. W swoich projektach schodów Konarski dowiódł, iż nie jest tylko artystą z nieskrępowaną wyobraźnią, ale i skrupulatnym rysownikiem. Prace z cyklu „Projekt schodów” przedstawiają rzędy schodów na Sowińcu ukazane z różnej perspektywy, w różnych wariantach - są to rysunki precyzyjne, obfitujące w detale i odważne skróty perspektywiczne.
Większość z prac Konarskiego, które znalazły się w naszym posiadaniu znajdą Państwo w naszej aktualnej ofercie.

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na współorganizowaną przez nas wystawę prac na papierze. Obejmuje ona dzieła awangardowych twórców okresu międzywojennego. Wśród artystów prezentowanych na wystawie są m.in. Stanisław Kubicki, Leon Chwistek czy Marek Włodarski. Część obiektów znajdą Państwo w naszej aktualnej ofercie, ale również w towarzyszącym wystawie katalogu.
Wystawa trwa od 26 czerwca, więcej informacji na ten temat znajdą Państwo tutaj: Wystawa prac na papierze.