KADAR BELA (1877 - 1955), KOBIETA I MĘŻCZYZNA
akwarela na papierze, wymiary: 29 x 43,5 cm, sygn. p.g.: KADAR/ BELA. Na odwrocie nalepka z ramiarni Grey Goose z z Los Angeles.
28.000
Bela Kadar urodził się Budapeszcie,kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Artysta w swoich pracach czerpał z wielu nurtów i kierunków artystycznych pierwszej połowy XX wieku. Wrodzona ciekawość, otwarty umysł i chęć ciągłego poszerzania artystycznych horyzontów sprawiła, iż zaczął łączyć ekspresjonizm, kubizm, futuryzm i konstruktywizm i tłumaczyćje na swój własny, unikatowy język. Do najchętniej podejmowanych przez artystę tematów należały sceny ukazujące kochanków, kobiece akty, węgierski folklor oraz sceny rodzajowe. Przyjazd do Berlina w 1923 roku i związanie się z grupą Der Strum był punktem zwrotnym w twórczości węgierskiego artysty. Bela Kadar wystawiał z grupą, a także publikował swoje prace w magazynie Der Strumaż do 1932 roku.Pracę Kadar z początku lat 20. charakteryzują ostre, kanciaste krawędzie oraz silne nacechowanie emocjonalne. Z czasem styl ulega zmianie - staje się bardziej narracyjny, zaczynają przeważać tematy związane z węgierskim folklorem, bardzo dobrze widoczna jest inspiracja pracami z kręgu Der Blaue Reiter oraz stylistyką Marca Chagalla.

Inspiracje twórczością Marca Chagalla można dostrzec jeszcze wyraźniej w akwareli „Kobieta i mężczyzna”. Artysta ukazał tutaj parę siedzącą przy stole. Kobieta oparłszy lewą rękę o stół, nachyla się ku obejmującemu ją mężczyźnie. Wnętrze, w którym przebywa para jest nieistotne - artysta zredukował je do minimum: to mężczyzna i kobieta stanowią centrum kompozycji, intensywny koloryt ich ciał oraz ubrań odcina się od ciemnego, jednolitego tła.
KADAR BELA (1877 - 1955), KOBIETA I MĘŻCZYZNA KADAR BELA (1877 - 1955), KOBIETA I MĘŻCZYZNA