GOSŁAWSKI Józef Jan (1908 - 1963) AutoKaryKatura, 1933
ołówek na papierze, wymiary: 31,5 x 23 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany pdr: 'AutoKaryKatura | Gosławski Joz 1933.

Prezentowana praca to unikalny obiekt na rynku sztuki - nie zachowała się większość przedwojennego dorobku Józefa Gosławskiego.
Wśród niewielu ocalałych rysunków znajdują się głównie projekty rzeźb i medali, a spośród dzieł przedwojennych zachował się dwustronny Autoportret z 1932 roku.
21.000
Józef Jan Gosławski - rzeźbiarz, medalier, rysownik. Edukację artystyczną rozpoczął w Szkole Rzemiosł Budowlanych w Kazimierzu Dolnym. Następnie kontynuował naukę w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, a w 1932 rozpoczął studia na krakowskiej ASP u prof. Xawerego Dunikowskiego. Kolejnym etapem jego kształcenia była pracownia prof. Tadeusza Breyera na ASP w Warszawie. Otrzymanie stypendium umożliwiło mu wyjazd do Rzymu, gdzie w 1937 uzyskał dyplom Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Do Warszawy powrócił w lipcu 1939. Lata okupacji spędził w Wąwolnicy. Po zakończeniu wojny brał udział w pracach konserwatorskich w Kazimierzu Dolnym . W 1947 został kierownikiem Katedry Medalierstwa i Rzeźby w Metalu w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W tym czasie pełnił również funkcję prezesa Zarządu Okręgu ZPAP.W 1956 wraz z rodziną przeniósł się do Warszawy. Od 1961 pełnił funkcję prezesa sekcji Rzeźby Zarządu Głównego ZPAP. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jego twórczość doceniano niejednokrotnie podczas konkursów artystycznych. Prace artysty znajdują się w zbiorach licznych muzeów i placówek kulturalnych w Polsce i na świecie, a także w kolekcjach prywatnych.

W jego twórczości dopatrywać się można wpływów kubizmu, koncepcji Stanisława Szukalskiego, środowiska Polskiej Sztuki Stosowanej, a także sztuki antycznej i renesansowej. Projektant pomników (m.in. Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i Adama Mickiewicza w Gorzowie Wielkopolskim), medali (m.in. "Bolesław Chrobry", "Majdanek", "Rok 1939") oraz monet (m.in. 5 zł z wizerunkiem rybaka, 10 zł z Mikołajem Kopernikiem).Unikalnymi dziełami Gosławskiego są karykatury rzeźbiarskie, m.in. Józefa Piłsudskiego i Mahatmy Gandhiego. Wśród zachowanych rysunków Józefa Gosławskiego znajdują się głównie projekty rzeźb i medali. Spośród dzieł przedwojennych ocalał np. dwustronny Autoportret z 1932 roku. Bogaty jest natomiast zbiór szkiców detali z kamienicy pod Św. Mikołajem wykonanych w związku z pracami konserwatorskimi prowadzonymi w Kazimierzu Dolnym. Z kolei rysunki z wyjazdu do ZSRR w 1958 roku stanowią ciekawe uzupełnienie prowadzonego wówczas dziennika podróży.
GOSŁAWSKI Józef Jan (1908 - 1963) AutoKaryKatura, 1933 GOSŁAWSKI Józef Jan (1908 - 1963) AutoKaryKatura, 1933